A rágózás, mint pótcselekvés a stressz ellen
A stresszrágás egy kevésbé ismert kifejezés, ám a rágózás, mint pótcselekvés általános jelenség. A dohányzás, régebben a dohány rágása, az eszegetés, köröm rágás, vagy a fidgeting, azaz valaminek a folyamatos macerálása, pöckölgetése, nyomkodása meglehetősen elterjedt. Vannak, akik stresszes helyzetben azonnal a telefonhoz nyúlnak, járkálnak, de az előre hátra dülöngélés is lehet nyugtató hatású. Hasonló pótcselekvés a rágózás is, melynek előnyei és hátrányai egyaránt vannak. Mivel ma már leginkább a cukormentes rágók terjedtek el, a fogak épségét nem kell annyira féltenünk, mint a „donaldrágós” korszakban. De nézzük, mit kell tudni a rágózásról!
A rágózás pszichológiáját már a tudomány is kutatta
Bármilyen meglepő, a rágózás, mint pótcselekvés már a kutatók figyelmét is felkeltette. Több kutatás is rámutatott arra, hogy a rágózás erős hatással bírhat az idegrendszerre. Egy 2009-es tanulmány szerint például a rágógumi rágása segíthet csökkenteni a kortizolszintet – ez az a hormon, amelyet a szervezet stresszreakció esetén bocsát ki. Más kutatások szerint a rágás serkentheti az agy vérkeringését, javíthatja a koncentrációt, és enyhítheti a szorongást is. Ugyanakkor nagyon fontos kiemelni, hogy ha egész nap rágógumit rágunk, akkor már egy egészségtelen szokás rabjai vagyunk. Különösen igaz ez akkor, ha cukros rágógumit használunk, amely erősen terheli a fogakat, növeli a szuvasodás kockázatát, sőt, a napi cukorbevitelhez is jelentősen hozzájárulhat.
Egy Andrew Scholey és kollégái által végzett 2009-es kutatás során kimutatták, hogy a rágózás csökkenti a szubjektív stresszérzetet, a nyálból kimutatható kortizol szintjét, miközben javul a teljesítmény és az éberség. 2019-ben Şengül Yaman-Sözbir és munkatársai 100 egyetemi hallgatóval végeztek randomizált kontrollált vizsgálatot ás hasonló eredményre jutottak, mint kollégái 10 ével előbb. A rágózás hatására a hallgatók körében csökkent a stressz, a szorongás és még a depressziós tünetek is, miközben javult az akadémiai teljesítményük. 2012-ben Andrew P. Smith és Mark Woods vizsgálta a stresszrágás hatásait munkahelyi környezetben. Ők is azt találták, hogy a rágózás hatására enyhült a stressz, szorongás és depressziós tünetek, de még a fáradtság is, miközben nőtt a munkateljesítmény.
Ha már a rágózás, mint pótcselekvés van jelen az életünkben, válasszunk jó rágókat!
Mivel a mindennapi tapasztalatok és a fentebb említett kutatások is azt bizonyítják, hogy a stresszrágás, ezen belül is a rágózás, mint pótcselekvés alapvetően jótékony hatású a mentális és pszichés állapotunkat tekintve, időnként nagy segítség lehet. Hozzátennénk, hogy amennyiben csökkenti a stresszt, úgy a fizikai állapotunkra is pozitívan hat, hiszen a stressz hosszú távon komoly betegségek alapjául szolgálhat. Ha valaki sok stressznek van kitéve, akkor a kortizol szint csökkentése nagyon fontos. Úgyhogy, ha szükségét érezzük, kapjunk be pár rágót, de mindenképpen válasszunk okosan! Alapvető, hogy csak a cukormentes rágók közül érdemes szemezgetni, viszont ezeken belül is lehet igazán jó alternatívákat találni.
Ilyen például az új termékünk a Hemp4Life cukormentes rágógumi, ami több ízben is támogatja a stresszoldást. Bár nem csodatermék, de egy izgalmas, különleges és minőségi rágó, ami kender-menta ízben is elérhető. Praktikus dobozban, nagy kiszerelésben, 25 db. rágót kapsz egyben és fergeteges ízvilág vár, ha kipróbálnád. Fontos kiemelnünk, hogy ez a termékünk nem tartalmaz kannabidiolt, tehát csak a stresszrágás segítségével nyugtathat, viszont, ha komolyabb támogatásra vágysz, akkor egyéb CBD termékek hatalmas választékát kínálja a webshopunk.